EĞİTİM SİSTEMİMİZ

Uygar Çocuk Anaokulları olarak yıllık-aylık eğitim programlarımızı oluşturup tüm okullarımızda bu program çerçevesinde uygulamalar yapıyoruz. Eğitim programlarımızı oluştururken her çocuk için hazırlanmış bütünsel eğitim görüşünü esas alıyoruz. Çoklu Zekâ Kuramı, aktif öğrenme yöntemleri, okul öncesi eğitim programı, proje tabanlı eğitim programı, BSÇ (Ben Sorun Çözebilirim) programı gibi birçok eğitsel yöntem ve programları harmanlayarak geliştirilmiş eklektik bir eğitim programı uyguluyoruz.

Çocuklarımızın bireysel özellikleri ve farklılıkları bizim için çok kıymetli. Bu nedenle psikoloğumuz tarafından uygulanan gelişim testleriyle;  yaş gelişim düzeylerine, özelliklerine, bireysel farklılıklarına, öğrenilmiş davranışlarına, öğrenme şekillerine göre tüm gelişim alanlarını destekleyerek en üst düzeye ulaştırmayı, zengin eğitim deneyimleri aracılığıyla sağlıklı büyümelerini, öz-bakım becerileri kazanmalarını, el kaslarını ve dikkatlerini geliştirmelerini ve hayal güçleri ile yaratıcı-eleştirel düşünme becerilerini geliştirerek, onları ilkokula hazırlamayı hedefliyoruz..

Projelerimizi görsel ve işitsel malzemeler ile destekliyoruz. O ay işlediğimiz temaya uygun geziler düzenliyoruz. Aile katılımında velinin istediği bir konuyu (hikaye anlatma, mutfak becerileri vb.) seçip çocuğunun sınıfıyla vakit geçirmesini teşvik ediyoruz. Anne-babasını sınıfında gören çocuğun gözlerindeki ışıltıyı biz biliyoruz, siz de görün istiyoruz.

Çocuklarımızın çok yönlü olmalarına özen gösteriyoruz. Bu nedenle müfredatımızı çok çeşitli branş dersleri ile destekliyoruz;

♥ İngilizce      ♥ Drama      ♥ Dans      ♥ Bale      ♥ Jimnastik       ♥ Resim       ♥ Müzik      ♥ Satranç      ♥ Kodlama

Çocuklar için yaptığımız bireysel değerlendirmeleri, o hafta içinde yapılan etkinlikleri ve bilgilendirici yazıları siz ailelerle paylaşıyoruz ki bu yolu birlikte yürüyebilelim.

Sınıflarımızda Türkçe ve İngilizce eğitim vermek üzere çift öğretmen bulunmaktadır.


Okulumuzda her yaş gurubuna uygun düzeyde ”mutluluk”dersleri psikoloğumuz tarafından verilecektir.Böylece mutluluğun sürekliliğini ve nasıl davranırsak mutlu olabileceğimizi çocuklarımız üzerinde bir davranış biçimi olarak kazandırmayı hedefliyoruz ve mutluluk paylaştıkça çoğalır diyoruz bizlerde….

REHBERLİK

Uygar Çocuk Anaokulları’nda Rehberlik birimi her çocuğun kendine ait özellikleri, duygu ve düşünceleri, aile yaşantıları ve kendilerine özgü dünyaları olduğu gerçeğinden yola çıkar. Programın uygulanması aşamasında her çocuk, hem sosyal bir ortamın üyesi olabilmesi için hazırlanır hem de yakından izlenip kabul görerek kendi içinde değerlendirilir. Dolayısıyla Rehberlik Programımızı önceden yapılandırılmış bir plana göre yürütürken, aynı zamanda sosyal ortamın, ailelerin, eğitimcilerin ve çocukların ihtiyaçlarına göre uyarlıyoruz.. Rehberlik Programımız, Uygar Çocuk Anaokulları’nın eğitim felsefesiyle bağlantılı olarak; mutlu, kendisiyle ve çevresiyle barışık, duygu ve düşüncelerini ifade edebilen, başkalarının duygu ve düşüncelerine saygı duyan, sosyal bir ortamda yaşadığının farkında olan ve kendini tanıyan çocuklar yetiştirmeyİ hedefler. Program kapsamında yaptığımız tüm uygulamaları bu amaca yönelik olarak okul ve aile işbirliği ile ilerletiyoruz. Okul psikoloğumuzun denetiminde yürütülen Rehberlik Programımız ile çocukların bilişsel, dil, sosyal ve duygusal, ince motor, kaba motor, el-göz koordinasyonu, dikkat gelişimlerini desteklemeyi amaçlıyoruz.

4 yaş ve 5 yaş çocuklarımıza okula başladığı ilk ay içerisinde gelişimsel tarama testleri uyguluyoruz ve aileler ile bireysel danışmanlık yapılarak çocuğun gelişim dönemi, okuldaki gözlemler ve evde yapılacaklar hakkında bilgilendiriyoruz. Aileden gelen talepler doğrultusunda psikolog görüşmelerimizi tekrarlıyoruz.

Anasınıfı çocuklarımıza okul olgunluğu testleri uygulayarak çocukların ilkokula hazırlanmalarını sağlıyoruz.

Aynı zamanda anasınıfı çocuklarıyla yürütülen rehberlik derslerinde BSÇ (Ben Sorun Çözebilirim), Sorumluluk Eğitimi, Özgüven Eğitimi, Atılganlık Eğitimi ile ilgili çalışmaları içeren dersler işliyoruz ki biz yanlarında değilken de sorumluluklarının farkında olsunlar, karşılaştıkları zorlukları aşabilecek yöntemler geliştirebilsinler.

İDARİ KADRO

SEVGİ TEMİZER
Kurucu
Çocukların “sevgi” annanesi mesleğe ilk başladığı günden beri kendini geliştirmeye ve gelecek nesillere uygar çocuklar yetiştirmeye adamış kurucumuz tüm torunlarıyla uygar çatısı altında mutlu anlara imza atıyor. Bağlama çalarken keyifli, tablolarını boyarken düşsel, uygarın yaşam koçu; ekibinin motivasyon kaynağıdır.
AYTÜL ÖZYANIK
Kurucu Temsilcisi
Odak noktası çocuk olan kurucularımızdan Aytül Özyanık çocukların yediği yemekten, oynadığı oyuncağa kadar titizlik ve dikkat ile özen gösterir eğitim yuvamıza. Önce güven ve sevgi, sonra eğlence, sonra da eğitimi esas alır yaşamın her anında.
MELİKE KOÇ
Okul Psikoloğu / Müdür
İş yaşamında son derece özverili, istekli, özenli, işini severek yapan ve detayları çok önemseyen güler yüzlü psikoloğumuz. Farklı yetenekler edinme noktasında farklı eğitimlerle ve bireysel araştırmalarla kendini geliştirmeye özen gösterir. Birlikte üretmeyi ürettikçe gelişmeyi hedefler. İnsan ilişkilerinin öğreticiliğinden faydalanarak bilgi alışverişinde bulunmanın gerekliliğini önemser. Çocuklardır odak noktası, mutluluktur sloganı. Çocuklara verir tüm enerjisini, oyunlarla aralar pencereleri…

SAĞLIKLI OKUL

Uygar Çocuk Anaokulları’nda beslenmenin aileler için ne kadar büyük önem taşıdığının farkındayız. Bu nedenle öğünlerimizi okul aşçısı tarafından okul mutfağında, hijyenik koşullarda hazırlatıyoruz. Gıda mühendisi tarafından hazırlanan yemek menülerimiz her ay düzenli olarak velilerimize gönderiyoruz.

Sağlıklı beslenmeyi çocuklarımızın hayatının geneline yaymaya çalışıyoruz. Her yıl sağlıklı yaşam projesi adı altında dengeli beslenme ve büyüme ile ilgili veliler ve çocuklar ile çalışmalar yürütüyoruz. Proje kapsamında sağlıkla ilgili geziler ve veli bilgilendirme bültenleri düzenliyoruz.

Temizliğin hem çocuklarımız, hem ailelerimiz, hem de bizim için çok önemli. Bu nedenle tüm personelimizin hijyen eğitimi almış olmasına dikkat ediyoruz.

Düzenli olarak işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından takip edilen okullarımızda okul çalışanlarımızın düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırıyoruz.

Ailelerimizi ve bizi üzebilecek durumları dikkate alarak okullarımızda ilkyardım eğitimi almış personel bulundurmaya özen gösteriyoruz.

Bilgi Alın
close slider

İsminiz (gerekli)

Email Adresiniz (gerekli)

Konu

Mesajınız